wtorek, 21 lutego 2017

Praca fizjoterapeuty – zagrożenia

Fizjoterapeuta

Zadaniem fizjoterapeutów jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, przywracanie do częściowej, a nieraz całkowitej sprawności osobom w ciężkim stanie zdrowia. 


Wielu z nas jednak nie zdaje sobie sprawy z odpowiedzialności i zagrożeniem jakie wiążą się z tym zawodem. Warto więc przyjrzeć im się nieco bliżej.

Fizjoterapeuta – kto to taki?


Jak już wyżej zostało wspomniane zadaniem fizjoterapeuty jest przywracanie sprawności fizycznej osobom z ograniczeniami ruchu. Mogą one wynikać  chorób, lub być następstwem wypadków. Wszystko to dzięki odpowiednim ćwiczeniom. Nie ma jednak jednolitego planu rehabilitacyjnego dla wszystkich pacjentów, a każdy program ustalany jest pod indywidualne potrzeby. Fizjoterapeuta na pierwszym spotkaniu ustala faktyczny stan pacjenta. Bierze tym samym pod uwagę nie tylko sprawność narządów ruchu, ale i układu oddechowego, czy układu krążenia. W czasie pierwszego spotkania istotna jest też rozmowa z pacjentem. Samo dojście do oczekiwanych efektów to ciężka, minimum kilkumiesięczna praca. Fizjoterapeuta oprócz tego, że jest fachowcem często staje się wsparciem psychologicznym zachęcającym pacjenta to większej pracy. Częstotliwość i intensywność ćwiczeń również ustalana jest indywidualnie. Przez cały okres rehabilitacji fizjoterapeuta dokumentuje poszczególne jej etapy, w tym postępy pacjenta.

To ciężki zawód


Fizjoterapeuci pomagają innym powrócić do sprawności sami tak naprawdę narażając swoje ciało na schorzenia. Wykonywane masaże, treningi, najczęściej w nachylonej pozycji narażają go na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa, a szczególnie wady podstawy. Zawód fizjoterapeuty wiąże się też z napięciem mięśni, co również nie sprzyja dobremu samopoczuciu.

Sam fizjoterapeuta musi być też odporny psychicznie. Spotyka bowiem pacjentów w rożnym stanie zdrowia. Należy pamiętać o tym, że cierpi nie tylko sam pacjent, ale i jego najbliższe otoczenie, gdzie obecna sytuacja jest dla rodziny ogromnym dramatem.

Polecamy zaprzyjaźniony serwis: fitness-blender.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz