wtorek, 21 lutego 2017

Praca Fizjoterapeuty – zagrożenia

Fizjoterapia

Praca fizjoterapeuty wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. 


Przywracanie stanu zdrowia pacjenta do choć częściowej sprawności to tak naprawdę często żmudny proces, składając się z wielu etapów. W przypadku zawodu fizjoterapeuty ten często ma do czynienia z osobami niepełnosprawnymi. Pytanie jak wygląda sytuacja, gdy sam fizjoterapeuta jest osobą niepełnosprawną? 

Każdy przypadek jest inny 


Okazuje się, że zatrudnienie osoby niepełnosprawnej na stanowisku fizjoterapeuty jest jak najbardziej możliwe. Istotne jednak, by w takich sytuacjach przestrzegać określonych zasad, w przeciwnym razie mogą pojawić się zagrożenia. Jeśli chodzi o osoby z dysfunkcją narządu ruchu to konieczne jest przede wszystkim przystosowanie środowiska pracy zarówno pod względem technicznym, jak i organizacyjnym. W przypadku osób mających dysfunkcje kończyn dolnych konieczna jest też praca w pozycji siedzącej. Podobnie jest w przypadku osób niewidomych, czy słabowidzących, gdzie tu potrzebne jest wsparcie techniczne. Jeśli chodzi o osoby słabosłyszące to mogą oni wykonywać zawód fizjoterapeuty pod warunkiem, że posiadają oni aparaty słuchowe. 

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja osób z dysfunkcją sfery psychicznej i epilepsją. Tu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, czy ewentualne gorsze samopoczucia, objawy dolegliwości nie wpłyną znacząco na jakość i bezpieczeństwo wykonywanej pracy. W przypadku osób z epilepsją należy uwzględnić m.in. częstotliwość ataków, czy ewentualną remisję choroby. W tej sytuacji zaleca się współprace grupową zamiast indywidualnej. 

Plusy niepełnosprawnego fizjoterapeuty 


Wyżej wspomnieliśmy o hipotetycznych zagrożeniach jakie mogą wystąpić w przypadku fizjoterapeutów z niepełnosprawnościami. Stosując się jednak do zaleceń technicznych może on jednak przynieść wiele korzyści. Osoby z niepełnosprawnościami, które same doświadczają ograniczeń często mogą udzielać cennego wsparcia na podstawie własnych doświadczeń. 

Polecamy zaprzyjaźniony serwis: bodyrock.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz