środa, 7 grudnia 2016

Dlaczego warto znać prawdopodobieństwo ryzyka zawodowego?


ocena ryzyka zawodowegoPrawidłowo przeprowadzone szkolenie BHP pozwala uniknąć wielu przykrych wydarzeń. Bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że znajomość zasad BHP może nam uratować nie tylko zdrowie, ale przede wszystkim życie.  


Z tego też względu szkolenia BHP / P.POŻ są obowiązkowe, zarówno dla pracowników z wieloletnim doświadczeniem, ale też dla tych nowo zatrudnionych. 

Wiele osób nie ma świadomości tego, że prawidłowo wykonana ocena ryzyka zawodowego również jest niezwykle istotna. Pracownik musi być świadomy tego, jakie rodzaje szkodliwych czynników występują na jego środowisku pracy, ale nie tylko. Powinien także wiedzieć, jakie wypadki przy tej akurat pracy się zdarzają oraz na jakie choroby zawodowe może być narażony. 

Czym właściwie jest ''ryzyko zawodowe''? Jest to prawdopodobieństwo występowania niepożądanych, niebezpiecznych zdarzeń, które mogą skutkować wypadkiem przy pracy, chorobą zawodową czy poniesieniem strat materialnych. Ocena ryzyka zawodowego polega na oszacowaniu tego prawdopodobieństwa.

Warto podkreślić, że ocena ryzyka zawodowego powinna być przygotowywana na każdym stanowisku pracy, niezależnie od tego czy jest to nowe stanowisko czy może wprowadzenie nowej technologii. Pracownik ma prawo być świadomym tego, jakie ewentualne niebezpieczeństwa mu grożą. Z tego też powodu szkolenie BHP to niezwykle istotna kwestia, wbrew myśli, że jest to coś zbędnego, co można pominąć. Warto być świadomym swoich praw, obowiązków oraz ewentualnych zagrożeń na stanowisku pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz